Saturday, March 10, 2012

Pay More Than You Would (paragraph writing)

When you go to the grocery store, do you look for a breakfast cereal, fruit drink, or soap powder with a famous name? If so, you probably pay more than you would if you bought another household product.
Name brands -- products with well-known names are sold across the country. As a result, name brands are usually more costly than regional products, which are sold in a limited area. Producers of national brands know the value of package design and spend money to give the product appeal. Television, radio, and magazine advertisements add to the price of the product. So do the recipe ideas and premium offers that often accompany food products.
A cheaper alternative is the house brand offered by supermarket. House brands are specially made for the chain in enormous quantities. Savings is promotional and package costs are passed on to the costumer.

5 comments:

  1. I agree with your post. There are a lot of products in the market that is expensive just because of the brand. We could find other goods with the same quality, but with a cheaper price. We should be a wise buyer. It is hard to earn money nowadays.

    ReplyDelete
  2. Yes, it is more expensive, but the quality and assurance that a brand name gives a buyer is still worth the extra cost.

    ReplyDelete
  3. I agree. I believe that when you buy a branded product, you're actually after the name more than the product itself. I think we should be more practical these days. We should look for products that are economic-friendly and has a good quality.

    ReplyDelete
  4. I agree with MJ. It's not only the brand name that makes it expensive than the other cheaper local brands but it can also be the materials/ingredients used that made it expensive.

    ReplyDelete
  5. I agree. Often, we thought of famous brands to be better than other unknown brands.

    ReplyDelete

What do you think?

Note: Only a member of this blog may post a comment.